Nowadays it is necessary to take the time to go to the supermarket and draw up a roadmap to shop intelligently.
Shopping is a difficult and expensive task. If one goes to Supermarket and grabs everything that catches your attention without thinking, you’ll probably end up spending a fortune. That is why it is important to take into account some points that can help cut unnecessary expenses.
The content you want to access is exclusive to subscribers.
Although it may seem difficult at first, over time it will become a very easy habit to follow. With these simple techniques you will be able to achieve it.


Inflation Prices Supermarket Consumer Products

Mariano Fuchila
Tips for making a smart supermarket purchase
Create a monthly budget
Set an amount of money that you are going to spend monthly shopping at the supermarket is essential for self-control. Although it is true that prices in Argentina are very unstable, this number can be adjusted consciously as the weeks go by. In this sense, keeping a record of purchases and expenses will help maintain order.
Put together a smart shopping list
The shopping list allows optimize expenses and time. Go directly to the necessary sector, look for the product and do not wander around the supermarket or warehouse. This is key to not be tempted with products that are not on the list and therefore are not needed.
Search pricing and brand options
Many times comfort ends up costing money. To get good deals, you have to look for new brands, new places, new prices. Sometimes you even go to more than one place to cross everything off the list.
Always check card discounts
Banks offer very convenient discounts in supermarkets. A great way to save is to pay attention to the banks, days and types of promotions to find the most effective one when planning your purchases.
Monitor prices per kilo
The value per kilo marks the reality of the product and allows you to make a much more appropriate comparison. Many times the most expensive brands split their products in such a way that the final value is similar to that of the competition, but with a smaller quantity. That is why it is important to look at the value per kilo of the product, and not its final value.
Source: Ambito