24hoursworld

Martín Fierro from Radio 2024: all the nominees, date and where to watch the ceremony

Martín Fierro from Radio 2024: all the nominees, date and where to watch the ceremony

The president of APTRA, Luis Venturaconfirmed today who are the nominees for the awards Martín Fierro 2024 to the best of Radiodistinctions that will be awarded on June 16, with broadcast by the América television channel.

These awards have not been given for two years and among the novelties that will appear this year are: instead of the Red Carpet there will be a Black Carpet and two Martín Fierro de Oro will be awarded, one for AM and another for FM. The drivers will be Karina Mazzocco and Fernando Dente.

The list of nominees for the Martín Fierro de Radio 2024 awards is as follows, as anticipated by Ventura, head of the Association of Argentine Television and Radio Journalists (APTRA):

All the nominees for the Martín Fierro de Radio 2024

– DAILY AM MORNING JOURNALIST PROGRAM

  • Bread and Circus (Radio Rivadavia)
  • Lanata without filter (Mitre)
  • Someone has to say it (Mitre)

– FM DAILY MORNING JOURNALIST PROGRAM

  • And now who can help us (With you)
  • The immense minority (With you)
  • From here on (Urbana Play)
  • Nobody stops us (Rock & Pop)

– DAILY AM EVENING JOURNALIST PROGRAM

  • Chronicle of an announced afternoon (Rivadavia)
  • Pastor 910 (The Network)
  • Second dose (Radio 10)

– DAILY EVENING JOURNALIST PROGRAM FM

  • Things happened (With you)
  • Everything happens (Urbana Play)
  • Beastly Afternoons (Rock & Pop)
  • Don’t leave it until tomorrow (With you)

– DAILY AM AND FM NIGHT PROGRAM

  • Ladran Sánchez (Mitre)
  • Blackie Nights (Blackie)
  • Aspen Nights

– WEEKLY AM AND FM PROGRAM

  • Chronicles of a long-winded bohemian (Cologne)
  • Sunday 910 (The network)
  • Between wines and vinyl (La Folklórica)
  • The allowed of the week (AM 770)

– SPORTS PROGRAM

  • Super Miter Sports (Mitre)
  • La Oral Deportiva (Rivadavia)
  • Football 910 (The Network)

– MUSICAL PROGRAM

  • Eternally Beatles (Del Plata)
  • Many hits (Lots of Radio)
  • Bocacci to clean tango (Cooperative)
  • Two gardenias (National)

– CULTURAL/EDUCATIONAL PROGRAM 2022

  • Books that bite (AM 1110)
  • Wonderful Things (Radio 10)
  • History of our history (National)

– CULTURAL/EDUCATIONAL PROGRAM 2023

  • Columbus Stories (CNN Radio)
  • To infinity and beyond (El Destape)
  • The eye of art (Metro)

– GENERAL INTEREST PROGRAM IN AM

  • Continental Bravo (Continental)
  • The radio is you (Rivadavia)
  • Doctor C (Radio 10)

– GENERAL INTEREST PROGRAM IN FM

  • The Moro club (FM 100)
  • Lap and a half (Urbana Play)
  • Street dogs (Urbana Play)
  • Nobody stops us (Rock & Pop)

– FEMALE JOURNALIST WORK 2022

  • Mariana Contartesi (The Network)
  • Carolina Amoroso (With You)
  • Laura Medina (AM750) .

– FEMALE JOURNALIST WORK 2023

  • Jesica Bossi (Mitre)
  • Nancy Pazos (Radio 10)
  • María O’Donnell (With You)

– MEN’S JOURNALIST WORK 2022

  • Jorge Lanata (Mitre)
  • Lucas Morando (Rivadavia)
  • Ernesto Tenembaum (With You)

– MEN’S JOURNALISM WORK 2023

  • Eduardo Feinmann (Mitre)
  • Nelson Castro (Rivadavia)
  • Alejandro Bercovich (With You)

– FEMALE DRIVING WORK AM

  • Cristina Pérez (Rivadavia)
  • Dominique Metzger (Continental)
  • Paula Trapani (Del Plata)

– FEMALE CONDUCTION WORK FM

  • Elizabeth Vernaci (Pop)
  • Julieta Pink (Urbana Play)
  • Maju Lozano (FM 100)

– MALE DRIVING WORK AM

  • Marcelo Bonelli (Mitre)
  • Diego Brancatelli (AM 750)
  • Daniel López (Continental)

– MALE DRIVING WORK FM

  • Sebastian Wainrach (Urbana Play)
  • Beto Casella (Rock & Pop)
  • Santiago del Moro (FM 100)
  • Martín Ciccioli (Rock & Pop)

– SPORTS JOURNALIST WORK

  • Magui Aicega (Rock & Pop)
  • Marcelo Palacios (The Network)
  • Hernán Feler (D Sports)
  • Gustavo López (The Network)

– HUMORISTIC WORK

  • Ariel Tarico (Rivadavia)
  • Patricio Muzzio (The Network)
  • Rolo Villar (Mitre)
  • Homero Pettinato (Pop)

– INFORMATION SERVICE 2022

  • CNN Radio
  • AM750 Right to Information (AM750)
  • The Information Network (The Network)

– INFORMATION SERVICE 2023

  • The Air Rotary (Rivadavia)
  • Miter Reports First (Mitre)
  • Always News (Radio 10)

– JOURNALIST CAREER

  • Eduardo Aliverti (The Network)
  • Samuel Gelblung (Del Plata)
  • Teté Coustarot (Radio 10)
  • Juan Carlos Del Missier (Mitre)

– FEMALE SPEECH WORK

  • Nora Briozzo (Del Plata)
  • Yamila Segovia (With You)
  • Fernanda Carbonell (La 100)

– MALE SPEECH WORK

  • Pablo Matus (Rock & Pop)
  • Valmiro Mainetti (AM750)
  • Luis Albornoz (The Network)

– SPORTS REPORTER

  • Daniel Mollo (Del Plata)
  • Walter Nelson (The Network)
  • Gabriel Anello (Miter)
  • Pablo Giralt (The Network)

– SPORTSCASTER

  • Sofía Martínez (Urbana Play)
  • Emiliano Pinson (D Sports)
  • Fernando Pacini (Mitre)
  • Martín Liberman (Late)

– BEST COVERAGE OF THE QATAR WORLD CUP 2022

  • The Sports Network
  • Radio Miter
  • Radio Rivadavia

– BEST WORK IN PRODUCTION

  • Julian Ingratta (AM750)
  • Karina Labraña and team (Mitre)
  • Andrea Rodríguez and team (Mitre)

– BEST WORK IN OPERATION

  • Adrián Ajón (Mitre)
  • Rubén Paredes (The Network)
  • Eduardo Seisdedos (FM 100)

– WORK IN MUSICALIZATION

  • Julián Echevarría and Marcelo Martínez (Rock & Pop)
  • Marcelo Rojas (La 2×4)
  • Leo Rodríguez (Aspen)
  • Marcelo Neira (Del Plata)

– MOBILE CAR

  • Mercedes Ninci (Mitre)
  • Rosario Bigozzi (The Network)
  • Marcela Ojeda (Continental)

– SHOW COLUMNIST

  • Marina Calabro (Mitre)
  • Yanina Latorre (The Observer)
  • Tamara Pettinato (With You)
  • Pia Shaw (CNN Radio)

– POLITICAL / ECONOMIC ANALYST

  • Jorge Fernández Díaz (Mitre)
  • Rosario Ayerdi (The Network)
  • Claudio Zuchowicki (Vorterix)

– POLICE / JUDICIAL COLUMNIST

  • Rolando Barbano (Miter)
  • Diego García Sáez (AM750)
  • Gustavo D´Elía (Del Plata)
  • Silvio Klein (Del Plata)

Source: Ambito

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Latest Posts