24hoursworld

The 2024 League Cup starts with Instituto vs Riestra: schedule, TV and formations

The 2024 League Cup starts with Instituto vs Riestra: schedule, TV and formations

The 2024 League Cup will begin this Thursday, in a day that will have two games per zone and in which Deportivo Riestra will make its debut in the First Division, after achieving promotion from the First National.

Institute will receive the promoted and debutant today in its Alta Córdoba neighborhood stadium Deportivo Riestra in one of the games that will open the League Cup and that will be valid for the Zone A.

The match will begin at 7 p.m., and will be refereed by Nicolas Ramirez and will be televised on TNT Sports.

The “Gloria”, led by DT Diego Dabovewill seek to reaffirm its good performance achieved last year, in which it managed to stabilize in the category, and with some hierarchy reinforcements such as the forward Silvio Romero and the steering wheel Guido Mainerois excited to fight higher and look for a place in international cups.

Deportivo Riestra will make his absolute debut in the highest category, an achievement he achieved a little over a month ago after winning the reduced final of the First National to Deportivo Maipú of Mendozain a game that was played precisely on the court of Institute.

The black and white’s objective will be to establish itself in the category to achieve permanence, and for that purpose it carried out a demanding preseason in which it played several friendly matches, a round that closed with a draw against Platense last week.

What time does Instituto vs Deportivo Riestra play?

Time: 19.00

Where to watch Instituto vs Deportivo Riestra

TV: TNT Sports.

Formations

Córdoba Institute: Manuel Roffo; Juan Franco, Fernando Alarcón, Miguel Brizuela and Lucas Rodríguez; Roberto Bochi and Gastón Lodico; Nicolás Barrientos, Damián Puebla and Gregorio Rodríguez; Silvio Romero. DT: Diego Dabove.

Deportivo Riestra: Nahuel Manganelli; Delfor Minervino, Alan Barrionuevo, Joaquín Varela, Yeison Murillo and Nicolás Sansotre; Leonardo Landriel, Pablo Monje and Guillermo Pereyra; Nicolás Benegas and Gonzalo Bravo. DT: Matías Modolo.

Referee: Nicolás Ramírez.

Court: Institute.

The complete schedule of the first date of the League Cup:

Zone A:

  • Institute vs. Riestra | Thursday 01/25 at 7:00 p.m.
  • Atlético Tucumán vs. Central Rosary | Thursday 01/25 at 9:15 p.m.
  • Central Barracks vs. Velez | Friday 01/26 at 18:00
  • Workshops vs. Gymnastics | Friday 01/26 at 7:00 p.m.
  • Banfield vs. Hurricane | Friday 01/26 at 9:15 p.m.
  • Independent Rivadavia vs. Independent | Friday 01/26 at 9:15 p.m.
  • River vs. Argentinos Jrs. | Sunday 01/28 at 7:00 p.m.

Zone B:

  • Tiger vs. Sarmiento | Thursday 01/25 at 7:00 p.m.
  • Central Córdoba vs. Newells | Thursday 01/25 at 9:15 p.m.
  • San Lorenzo vs. Lanus | Saturday 01/27 at 17:00
  • Platense vs. Mouth | Saturday 01/27 at 7:00 p.m.
  • Racing vs. Union | Saturday 01/27 at 9:00 p.m.
  • Godoy Cruz vs. Defense and Justice | Sunday 01/28 at 5:00 p.m.
  • Students vs. Belgrano | Sunday 01/28 at 9:00 p.m.

Source: Ambito

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Latest Posts